Regeneracja po treningu

Masaż, sauna w klubie fitness BodyPerfect Olsztyn

Aktywność fizyczna to jeden z ważnych elementów zdrowego stylu życia.

Zapewnia dobre samopoczucie, zdrowie, ładną sylwetkę. Pozwala się zrelaksować, zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. W aktywności ważna jest regularność. Trening, aby przyniósł zadowalający efekt, musi być wykonywany kilka razy w tygodniu. Oczywiście nie można przesadzać i ćwiczyć codziennie, przez 7 dni w tygodniu. Trzeba pamiętać o odpoczynku i regeneracji po treningu, która pomoże zachować równowagę.

Regeneracja po treningu – dlaczego jest tak ważna?

Regeneracja mięśni jest niezbędnym elementem treningu. Nie można o niej zapominać, ponieważ jej brak może spowodować silne zmęczenie i inne, nieprzyjemne dla organizmu skutki. Brak odpoczynku może osłabić organizm, zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji, znacząco opóźnić osiągniecie dobrych wyników. Mogą pojawić się długotrwałe bóle mięśni oraz kręgosłupa. Prawidłowa regeneracja powinna trwać do 24 do 48 godzin. To optymalny czas, który pozwoli na regenerację mięśni i zapewni dalszy, efektowny trening. Oczywiście nie chodzi o to, aby w czasie odpoczynku leżeć i nic nie robić. Jest wiele metod, które pozwolą odpocząć i nie dopuszczą do nadwerężenia organizmu. Celem regencji po treningu jest m.in.:

  • Odbudowa zasobów energetycznych,
  • Uniknięcie przetrenowania, bóli mięśni i stawów,
  • Podtrzymanie motywacji do dalszych ćwiczeń,
  • Brak monotonii,
  • Zminimalizowanie ryzyka kontuzji i urazów,
  • Zwiększenie siły, wydolności i wydajności organizmu.

Masaż, sauna w klubie fitness BodyPerfect Olsztyn

Jak odpoczywać po treningu?

Bardzo ważny jest rodzaj odpoczynku, jaki zostanie zastosowany po treningu. To bardzo istotne, ponieważ regenerację należy przeprowadzać tak, aby sprzyjała szybkiej odbudowie mięśnie, wzmacniała ciało i psychikę. Jest kilka ważnych etapów, o  których nie można zapominać. Bardzo ważne jest rozciąganie, które uspokaja i rozluźnia obolałe ciało. Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać zawsze po treningu, ale zalecane są również w inne dni, jako samodzielny, spokojny trening. Dobrze wykonany stretching wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni, przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości i mobilności stawów, zwiększa zakres ruchów. Niezbędnym element regeneracji jest sen. Odpowiednia dawka snu jest potrzebna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zaleca się, aby spać ok. 7-8 godzin na dobę, dzięki temu organizm wypocznie i nabierze sil na kolejne treningi. Podczas snu mózg regeneruje swoje struktury, organizm dotlenia się, zwiększa się produkcja hormonów. Ważna jest również jakość snu. Należy zadbać o ciszę, wygodny materac oraz odpowiednią temperaturę w sypialni.

Najlepsze treningi personalne w Olsztynie

Dieta – ważny element regeneracji po treningu

Dieta jest bardzo ważna, gwarantuje zdrowie, dobry nastój, a także siłę do treningu. Należy poznać podstawy tworzenia zdrowych, zbilansowanych posiłków. Wiele osób sądzi, ze ograniczenie  kalorii pozwoli szybko schudnąć.  To błędne myślenie, ponieważ  organizm chcąc uzupełnić niedobory  energii, zacznie spalać mięśnie. Waga będzie spadać, ale sylwetka nie będzie wyglądać ładnie, pojawi się osłabienie i złe samopoczucie. Zamiast ograniczać kalorie, należy zadbać, aby dieta była różnorodna, zawierała jak najmniej przetworzone produktów, była bogate w witaminy, minerały i zdrowe składniki. Zalecane są owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby i chude mięso. Należy zrezygnować ze słodkich przekąsek, fast foodów i słodkich, gazowanych napojów. Warto odstawić alkohol, który spowalnia procesy odnowy organizmu po wysiłku oraz hamuje proces przyrostu tkanki mięśniowej.  Nie można zapomnieć o piciu wody,  która nawadnia ciało  i  wpływa korzystnie na wszystkie procesy  zachodzące w organizmie. Zbyt mała ilość wody  może doprowadzić do odwodnienia, spowalnia również transport substancji odżywczych. Warte uwagi są napoje izotoniczne, które nie tylko nawadniają organizm, ale również dostarczają ważnych minerałów i witamin. Dobra dieta i odpowiednia ilość płynów to paliwo  dla każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia.

relaks, odpoczynek, masaż - strefa wellness$spa

Sauna – świetny sposób na  regenerację mięśni

Sauna to bardzo dobry i lubiany sposób na  relaks, to odpoczynek dla ciała i ducha. Nie jest zalecana od razu po wysiłku, ponieważ wysoka temperatura może zwiększyć ból mięśni. Do sauny warto udać się 1-2 dni po treningu. Pozwoli na rozluźnienie ciała, mięśni i ścięgien oraz usunie szkodliwe toksyny z organizmu. Sesja w saunie powinna składać się z 2-3 wejść po ok. 5-10 minut. Taki czas pozwoli skutecznie zregenerować ciało. Pobyt w saunie to świetny sposób na odpoczynek i relaks, dlatego warto przeznaczyć na nią kilka dni w miesiącu. Z sauny można skorzystać Body Perfect w OlsztynieTo miejsce, które zapewnia wspaniały relaks i przyjazną atmosferę.

Masaż  – odpoczynek dla ciała i umysł

Masaż to świetny sposób, który pozwoli zregenerować nie tylko ciało, ale i umysł. Warto skorzystać z oferty doświadczonych masażystów, odprężyć się i zrelaksować przy dźwiękach relaksującej muzyki, w blasku świec. Jest wiele polecanych technik masażu, każdy może wybrać swój ulubiony. Masaż przyspiesza regenerację, zmniejsza ból mięśni, likwiduje obrzęki i stany zapalne. Doskonale rozluźnia mięśnie, poprawia ich ukrwienie i  utlenieniezwiększa elastyczność tkanek. Jest dobrym sposobem na profilaktykę przeciwko kontuzjom. Polecany jest jako świetna forma relaksu, może być stosowany po treningu lub niezależnie od niego. Świetnym miejscem na masaż jest strefa wellness i spa w Body Perfect w Olsztynie. Alternatywą dla profesjonalnego masażu jest automasaż za pomocą rollera. Wałek pozwala na samodzielne rozmasowanie ciała i pozbycie się uciążliwego bólu. Umożliwia szybszą regenerację mięśni, pozwala ograniczyć ryzyko odniesienia urazu oraz podnosi wydajność podczas treningu.

sauna i jacuzzi w Olsztynie

Kąpiel – woda na pomoc obolałym mięśniom

Kąpiel to niezawodny sposób na szybką regenerację po wysiłku. Można zdecydować się na zimną lub ciepłą wodę, ponieważ obie metody są dobrą formą odpoczynku. Kąpiele w gorącej wodzie polecane są dla osób, które nie ćwiczą intensywnie, pomaga rozluźnić mięśnie i zapobiega ich sztywności. Zimna woda zalecana jest po ciężkich, intensywnych ćwiczeniach. Pomaga odbudować uszkodzone mięśni, zmniejsza obrzęk, bolesność oraz poprawia przepływ krwi. Polecane są również naprzemiennie natryski ciepłą i zimną wodą, które relaksują i zmniejszą napięcie tkanek.

Regeneracja organizmu jest ważnym elementem treningu. Nie można dopuszczać do przetrenowania, ćwiczyć intensywnie przez cały tydzień. To może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Ważna jest równowaga w każdym aspekcie życia, również w aktywności. Należy przeznaczyć czas na odpoczynek, przyjemności i korzystanie z różnorodnych form relaksu. Warto odpoczywać aktywnie, czasami pozwolić sobie na relaks w BodyPerfect, skorzystać z odnowy biologicznej,  z  sauny lub oddać się w ręce masażysty. To sprawi, że organizm odpocznie, będzie przygotowany na dalszy wysiłek. Regeneracja jest kluczem do sukcesu, bez niej nie osiągnie się długotrwałych sukcesów. Jest niezbędna w walce o dobre wyniki w sporcie i ładną, proporcjonalną sylwetkę.